Aktuální výročí: Kristián Brunšvický dobyl Soest

Vyhledávání

O nás

Články

Kontakty

Novinky:

  • 19.10.10 - Doplněno hodnocení FB
  • 29.8.10 - Doplněn kalendář výročí
  • 5.7.10 - Celková změna koncepce stránek

Reklama

časopis

Přihlášení

Systémové zprávy[CNW:Counter]
Kategorie: Taktika, Cvičební manuály, Velký regiment

Henry Hexham - Základy umění válečného

HistorieRádi bychom všem čtenářům našich stránek představili připravovaný projekt, který si bere za cíl přeložit a vybavit vysvětlujícími komentáři dílo Henryho Hexhama – The principles of the art military, s podtitulem Practised in the Warres of the United Netherland, neboli Základy umění válečného, a tak toto výjimečné dílo přiblížit české odborné veřejnosti.

Na překladu v současnosti pracují Tomáš Koch „Piškot“, Tomáš Andrlík „Vechio“ a Jan Navrátil „Rikša“. Podoba překladu by potom měla být jako na ukázce na konci článku: přiblížit se dobovému vzhledu tohoto manuálu.

Dílo Henryho Hexhama je svojí podstatou velice podobné starším dílům například od Johana Jacobi von Wallhausena, s nímž sdílí svoji hlavní motivaci a to přenést holandské vojenské reformy a taktiku do dalších zemí (v Hexhamově případě to byla Anglie). I přesto zde však můžeme najít několik podstatných rozdílů – jedním z nich je například poměrně čitelná Hexhamova praktická bojová zkušenost – sám sloužil na kontinentě jako kapitán v armádě Mořice Nasavského - nesetkáme se zde tedy s podrobnými popisy vybavení mušketýra, ale je zde kladen důraz spíše na vlastnosti a povinnosti ať již prostých vojáků či důstojníků.

Kniha vyšla poprvé roku 1637 v Anglii, ale dočkala se i mnoha dalších vydání. Celé dílo sestává ze tří hlavních částí. V jádru první části sice leží klasický drillbook, tak jak ho známe například od jiných vojenských teoretiků, jakým byl například již zmíněný Wallhausen, ale Hexham jde ještě dále a představuje čtenáři funkce i žádané osobní vlastnosti u důstojníků i mužstva a přidává poměrně rozsáhlou příručku pro trénink a velení kompanii o 80 mužích. Vše je přitom velmi názorně popsáno a rozepsáno včetně tzv. Word of command tedy povelů. Nad to ještě Hexham přidává poměrně rozsáhlý vojenský zákoník a kopie Dohody o placení výkupného a dalších podobných dohod mezi španěly a holanďany. Také nezapomíná na ekonomickou stránku věci, kde poskytuje mnoho informací o výši vyplácení žoldu a nákladů na provoz kumpanií i jejich trénu.

Ve druhé části je podrobněji rozebrána strategická stránka věci, je zde popsáno jak vybudovat polní tábor a výběr místa pro jeho zbudování(dokonce zde najdeme i podrobná pravidla pro pořádek v táboře), tak je zde rozpracován způsob velení větším celkům - tedy divisím, batagliím a brigádám. V souladu s tím, je čtenář seznámen s úlohami jednotlivých vyšších důstojníků. V této části se pak také setkáváme s velice rozsáhlými nákresy rozestavění armády před bitvou, které blíže vysvětlují holandský způsob válčení a bojovou taktiku.

Třetí část se pak plně věnuje obléhání a všem způsobům boje z opevněných pozic a tedy i s dělostřelectvem, setkáváme se zde se stejnou úrovní podrobnosti jako v předešlých částech a najdeme zde i podrobné nákresy, včetně rozměrů, čímž se tato část stává doslova učebnicí pro tehdejší mladé důstojníky dělostřelectva.

Větší obrázek
print Formát pro tisk

Komentáře

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Nemáte oprávnění přidávat příspěvky.

Uživatelské jméno
Heslo
  

Ztracené heslo >


icon , Další ukázka odpovědět

img

, - odpovědět

Tak na toto sa tesim, pricom najviac ma zaujimaju tie veci s organizaciou tabora. Na to som zvedavy ako blcha. Takze pekne pracujte a nezabudnite, ze si jeden vytlacok rezervujeme do Kosic.... 13

icon odpověděl(a)

Začni šetřit..:-D

odpověděl(a)

Uz som zacal, predal som ladvinu... 1

icon odpověděl(a)

když příští tejden prodáš obě oči, tak si pak budeš moct ještě k tomu koupit 150cm plazmovou TV... 13

a to se vyplatí... 12

odpověděl(a)

jen tak mezi řečí jak to vypadá s osudem tohoto dílka, bude vycházet aspoň na pokračování po pár stránkách 9

odpověděl(a)

Tak jak to dopadlo,
bude nebo už nebude
sem z toho velmi nervozní
14