Taktika a strategie v 17.století
Nizozemská taktika a vojenské reformy, které v život přivedl nizozemský vojevůdce Mořic Oranžský, odstartovaly novou linii vojenského myšlení. Jedním z těch, kteří v této linii pokračovali, byl švédský král Gustav II. Adolf. Ten z vlastních taktických a organizačních reforem učinil dokonalý nástroj pro švédskou expanzi během třicetileté války. V následujícím článku budou blíže představeny charakteristiky švédské taktiky, které byly uplatňovány na bojištích mezi lety 1620 až 1634.
Po prvním díle mušketýrském, který byl realizovaný pouze lidmi z Mortaigne regimentu, přichází na světlo světa díl druhý!
Ranní tmou se nesl ohlušující hluk dělostřelecké palby, a za obzorem už byl vidět náznak svítání. Psal se 19. květen roku 1643, když se proti sobě postavilo francouzské a španělské vojsko u malého ardenského městečka Rocroi.
část 1. - hodnosti v kompanii, díl II.
část 1. - hodnosti v kompanii, díl I.
Jedni z nejdůležitějších mužů, ti kteří jsou doslova páteří každé vojenské organizace, jsou důstojníci a poddůstojníci. Zaměříme se zde hlavně na hodnosti pěchoty, které se vyskytovaly v rámci základní organizační jednotky - kompanie.
Tak jako v tehdejší době bylo dílo Jacoba De Gheyna inspirací pro další umělce, rytce, a vojenské teoretiky, tak i my jsme se nechali inspirovat Gheynovým bezesporu fascinujícím dílem, a pokusili jsme se s použitím moderní techniky vytvořit něco podobného.
Všechny nové reformy Mořice Oranžského byly poprvé použity v bitvě u Nieuwportu 2. července 1600. Bylo tady poprvé aplikováno nejen rozřazení vojska do více linií, ale také na straně Nizozemců byly použity menší a obratnější jednotky namísto starých velkých pěchotních čtverců. Důležitou roli sice v této bitvě hrál i terén, ten byl ale využit lépe právě menšími oddíly, než velkými tvary.
Probíhající revoluce v Nizozemí a válka se Španělskem se staly kolébkou jednoho z významných posunů v evropské válečné praxi. Jedinečnou roli zde sehrály reformy Mořice Oranžského.
Rádi bychom všem čtenářům našich stránek představili připravovaný projekt, který si bere za cíl přeložit a vybavit vysvětlujícími komentáři dílo Henryho Hexhama – The principles of the art military, s podtitulem Practised in the Warres of the United Netherland, neboli Základy umění válečného, a tak toto výjimečné dílo přiblížit české odborné veřejnosti.
Ve třetím čísle časopisu "Živá historie" vyšel můj článek týkající se období, zpodobňovaného naším regimentem.
Publikovaný článek je samozřejmě poplatný poměrně populárnímu zaměření časopisu, a je redakčně upravený - výrazně zkrácené některé pasáže, a naopak je doplněn známým balastem.
Příjde mi škoda nepublikované pasáže vyhodit, rovněž tak je škoda nepoužitých Cyrilových kreseb. Proto publikuji zde, v původním znění.
Organizace tercie
17.století