Aktuální výročí: 16.9.-21.9. 1618 - První záznamůhodná bitva třicetileté války. Generál dělostřelectva ve službách českých stavů, Petr Arnošt Mansfeld, dobyl dobře opevněnou Plzeň. Už zde se objevil problém s podceňováním dělostřelectva od českých stavů, ale ani katolíci v Plzni na tom nebyli nejlépe co se týče vybavení.

Vyhledávání

O nás

Články

Kontakty

Novinky:

  • 19.10.10 - Doplněno hodnocení FB
  • 29.8.10 - Doplněn kalendář výročí
  • 5.7.10 - Celková změna koncepce stránek

Reklama

časopis

Přihlášení

Systémové zprávy[CNW:Counter]
< návrat zpět

Dobové stravování

Primární cíl projektu: Bádání v originálních historických pramenech i sekundárních zdrojích, zpracování a publikace poznatků týkajících se dobového stravování, s přihlédnutím k potřebám a možnostem středních a nižších vrstev obyvatelstva.

Ověření reálnosti poznatků prováděním praktických experimentů.

Sekundární cíl projektu: Na základě zjištěných znalostí vytvořit soubor popisných receptů pro relevantní užití za současných podmínek

Start projektu: 2008

Časový rozsah projektu: neomezený

Aktivní účastníci: Roman Urbani - profil: icon Roman Urbani , Jana Klubalová

odkazy na realizované části projektu:Útěk z města Košice, léta páně 1620

Současnost „… keď som sa dozvedel, že ku Košiciam mieri vojsko protestanta Gábora Bethlena, čo mi veľké starosti a súženie spôsobilo. Majúc mladú chorľavú ženu a len neveľký statok a vplyv, nevedel som, kam sa podieť a ako sa zachovať, aby som svoju rodinu a imanie ratoval. Na veľké prehováranie mojej ženy nakoniec som bol pristal, že dobytok predám a pod ochranou žoldnierov sa aj s čeľaďou do Prešova poberieme, kde u jej rodiny zotrváme, kým sa situácia neutíši.

Festival dobové kuchyně, tentokráte podruhé

Rádi bychom Vás pozvali na Festival dobové kuchyně, kde společně s přáteli z Císařského regimentu budeme představovat polní kuchyni 30leté války. Tato akce se koná v sobotu a neděli, 11. a 12.8. od 10h-17h v areálu Řemeslně – historicko vzdělávacího centra Šelmberk a zřícenině hradu Šelmberk. (Poblíž Mladé Vožice)

8.5.2012 - testovací historické vaření na Šelmberku

20. -21.8.2011 Festival dobové kuchyně

Předposlední srpnový víkend proběhl v Centru Šelmberk první ročník ojedinělé akce pro veřejnost nazvaný Festival dobové kuchyně aneb bašta na hradě Šelmberk. Přes 500 návštěvníků mělo možnost nahlédnout pod ruce kuchařů ze sedmi dobových kuchyní a ochutnat z více jak dvaceti navařených pochutin klášterní, hospodské, vojenské, chudinské či královské stravy, zhlédnout doprovodný kulturní program nebo si vyzkoušet různé hry a jiné historické kratochvíle. V hradní věži mohli navíc navštívit výstavu týkající se vyobrazení dobové kuchyně v ikonografii a prohlédnout si část exponátů související s nálezem hradní kuchyně přímo na hradě Šelmberk v roce 2006

Mikulovská žranice

Udělali jsme si radost důstojnickou kuchyní...