Aktuální výročí: 26.ledna - zemřel Jindřich Matyáš Thurn

Vyhledávání

O nás

Články

Kontakty

Novinky:

  • 19.10.10 - Doplněno hodnocení FB
  • 29.8.10 - Doplněn kalendář výročí
  • 5.7.10 - Celková změna koncepce stránek

Reklama

časopis

Přihlášení

Systémové zprávy[CNW:Counter]
Kategorie: Odívání, Experimentální ověřování fungování odění, výstroje a vybavení., Reálie doby

Snapsack - vojenský tlumok

Rekonstrukce
Alebo čo si zbaliť na ťaženie tak, aby ste sa z neho vratili živí, zdraví a s úsmevom na tvári...

Je to už nejaký čas, čo som sa začal zaujímať o to, čo všetko vojak v 17. storočí mohol potrebovať počas svojich ťažení, čo z predmetov dennej potreby prichádzalo pre neho do úvahy ako nevyhnutné, čo ako postrádateľné, no a v neposlednej miere tiež to, čo pre neho bolo, prípadne iba mohlo by byť definované ako zbytočná záťaž. Nedokážem odhadnúť, ako dlho mi trvalo samotné moje bádanie, koľko energie ma stálo skúšanie týchto vecí priamo v praxi a na vlastnej koži. Vlastne, čo si budeme niečo nahovárať, skúšal som to neraz aj na koži iných ľudí a to ako na pochode, tak i v táboroch, v rôznom počasí a rôznych ročných obdobiach. Výsledky boli priebežne prezentované vo viacerých článkoch či už mnou, alebo niekým z mojich masochistických a večne zvedavých priateľov.

Nedávno sa mi dostala do rúk brožúrka The Soldier`s Snapsack Opened, ktorej autorom je Robert Morris.[1] Po prečítaní tohto dielka som ostal pomerne príjemne prekvapený, keďže závery štúdia a bádania pána Morrisa sa vo väčšine zhodli s bádaním mojím (a bádaním mojich priateľov). Vzhľadom k tomu, ze pán Morris pri písaní svojej práce vychádzal v drvivej miere z pôvodných zdrojov týkajúcich sa anglickej občianskej vojny, bola moja radosť o to väčšia. A keďže už nejaký čas zastávam názor, že je vhodné si poznatky a výsledky výskumu porovnávať, pokúsim sa o tie svoje praktické a konfrontované s teoretickými poznatkami pána Morrisa podeliť so všetkými, ktorí o to budú mať záujem.

Okrem problematiky, v podstate neviditeľných a bežne používaných vrecák či kapsárov sú na obrazoch a rytinách viac ako bežné rôzne varianty tašiek nosených cez jedno rameno, a to ako klasických „žobradiel“ typických pre žobrákov, rôzne podradné existencie či skupiny kočujúcich ludí, tak i tzv. snapsackov typických pre vojensky stav, ako je možné vidieť na obrazkoch (výseky z obrazov rôznych autorov ako Sebastien Vrancx, Jacques Callot, Pieter Snayers a iní).

Neznámy autor. cca 1600 Sebastien Vrancx. Následky bitky. cca 1635 Pieter Snayers. Obliehanie Aire-sur-la-Lys. 1653

Fakt, že je u vojakov možné vidieť také vysoké percento snapsackov, potvrdzujú viaceré zdroje, ktoré uvádzajú, že tieto tašky bývali vojakmi bežne fasované. Vzhľadom na nie práve veľké množstvo materiálu a nenáročný výrobný proces to nie je rozhodne prekvapujúca informácia. Napríklad môj snapsack je ušitý z 1 metra ručne tkaného silného plátna širokého 75 cm (v záznamoch sa však spomínajú aj snapsacky kožené). Odstrihnúť kus dlhý 60 -70 cm, preložiť ho na polovicu, zošiť po obvode a zo zvyšku došiť popruh na nosenie, to je práca na pár hodín. Otázka však stojí, čím takýto snapsack naplniť, aby bol vojak schopný bežného života, podľa možnosti si tiež doprial nejakú tu trochu radosti zo života a v ideálnom prípade nezomrel kvôli jeho hmotnosti počas pochodu vyčerpaním. Skúsim preto priložiť zoznam vybavenia rozdelený do niekoľkých skupín a tu a tam ho doplniť stručným komentárom, ktorý vychádza z poznatkov mojich i poznatkov pána Morrisa.

Strava

Nebudem sa podrobne rozpisovať o stravovaní sa vojakov, kedže toto nie je predmetom článku. Namiesto toho uvediem ako príklad zoznam denného prídelu stravy v množstve, ktoré bolo vypočítané pre vojaka Pophamovho pešieho regimentu Wallerovej armády v Južnom Anglicku (1644):
Pečivo (chlieb, keksy, sucháre) 300g
Hrach sušený 85 g alebo predvarený v dvojnásobnom množstve (Pozn. Napríklad v Anglicku poznali niekoľko druhov hrachu rôznej energetickej hodnoty, dostupnosti, náročnosti na varenie a podobne.)
Mäso prípadne iné mäsové výrobky 140 g (slanina, sušené mäso a pod.) alebo syr v podobnom množstve (v závislosti na logistike sa spomínajú aj sušené ryby, nie však v prípade tohto konkrétneho zoznamu)
Soľ 3 dcl (Pozn. Množstvo soli je vypočítane na osobu z celkového zoznamu a je obrovské. Dôvodom je fakt, že soľ bola používaná ako konzervačná látka na mäsové výrobky, a teda reálne toto množstvo soli vojak neobdržal. Obrazne povedané, toto mnostvo soli bolo použité na jeho dávku mäsových výrobkov, inak si vystačil s množstvom soli potrebným na dochutenie jedla.)
Pivo 3 dcl (Pozn. Bohužiaľ, nepoznám zatiaľ presne systém prideľovania tekutín v armáde, je to jedna z vecí, ktoré sú predmetom ďalšieho bádania. Za zmienku však stojí tiež fakt, že okrem piva sa spomínajú aj alternatívne prídely vína ci pálenky, často v konkrétnych množstvách.)

V zoznamoch sa spomína samozrejme viacero typov stravy, tento sa týka iba jednej konkrétnej jednotky a slúži ako ilustrácia vybavenia snapsacku, ktorému je článok venovaný. Inak platila a stále platí zásada, že vojak sa stará, vojak má. Bežne sa spomínajú v záznamoch veci ako zbieranie ovocia v záhradách alebo vykopávanie zeleniny (napr. petržlen, špargľa, kapusta, mrkva, pór, cibuľa, paštrnák, reďkev, špenát, repa) na poliach. Osobne však pochybujem o tom, že vojak so sebou dobrovoľne na niekoľko kilometrov dlhom pochode okrem výzbroje a nutných vecí niesol napriklad 1-2 kg čerstvých jabĺk. V prípade ovocia a zeleniny teda ide skôr o akési spestrenie jedálneho lístka, takže je logické, že vojaci tiahli radšej územím, ktoré im takúto možnosť ponúkalo.

Kuchynské a jedálenské potreby

Vychádzajme z faktu, že vojak sám si nevarí alebo si varí minimálne, jeho povinnosti na pochode či v tabore sú iné. Preto len ťažko so sebou bude niesť niečo, čo nevyužije. Jedine potrebné predmety týkajúce sa stravovania budú preto nôž, lyžica a malá miska, vzhľadom na životnosť a hmotnosť ideálne drevená. Pohár nie je nevyhnutný, v prípade potreby sa človek napije aj z misky, avšak napríklad práve v brožúrke The Soldier`s Snapsack Opened sa spomínajú poháre rohovinové ako ideálny kompromis medzi rozmerom, životnosťou a cenou. Vzhľadom na pôsobenie vojsk v oblastiach s dostatkom zdrojov vody táto jednotlivcami nosená nebývala, čo potvrdzujú ako obrazové zdroje, tak i písomné záznamy (vojska tiahli a svoje tábory budovali práve v blízkosti vodných tokov, čo je fakt uvádzaný vo väčšine vojenských manuálov v 17. storočí). Vzhľadom k tomuto vo vybavení vojaka chýbajú nádoby na vodu ako poľné fľaše, súdky či džbány.

Náhradné oblečenie

Náhradná košeľa (v chladnom počasí by som skôr odporučil warms alebo waistcoat) a jeden pár vlnených pančúch je to, čo by malo stačiť. V záznamoch z Anglicka sa uvádza ako súčasť snapsacku tiež par topánok alebo vreckovka. Tu je však samozrejme praktickejšie nosiť vo vrecku nohavíc alebo v kapsári.

Oheň a osvetlenie

Oheň je pre vojaka nutný, a to ako z dôvodu zapálenia luntu, tak i na zohriate či prípadné varenie. Na jeho zapálenie slúži kresadlo so všetkým, čo je k tomu nevyhnutné (kresacie kamene, práchno). Na osvetlenie úplne stačí niesť so sebou 1-2 sviečky, nie je nutné so sebou ťahať lampáše ani nič podobné, opäť ide o rozmery a životnosť. Je iné so sebou niesť lampáš v snapsacku a niekde v prútenom koši na voze.

Fajčiarske potreby

Fajčenie bolo v 17. storočí módny hit a vojaci predsa s módou kráčať museli. Nehovoriac o efekte, ktorý má aj dnes cigareta na rozrušeného či unudeného vojaka na stráži. Niekoľko hlinených fajok (jedna málokedy vydrží to, čo od nej očakávame) a kvalitný mešec, v ktorom tabak nevyschne alebo nesplesnivie, no a fajčiarsky komplet je hotový.

Literatúra

Vec, ktora mňa osobne po prečítaní brožúrky viac ako prekvapila, bolo množstvo literatúry rozšírenej medzi vojakmi. Objemné a ťažké knihy v snapsackoch by sme hľadali len ťažko, bežne sa však spomínajú jednotlivé „stránky“ s pamfletmi, baladami, kázňami či vyobrazeniami svätcov, noviny v podobe letákov. Zaznam z roku 1642 naznačuje, že 21-42 percent anglickej populácie bolo schopné napísania vlastného mena.

Potreby na opravy vybavenia

Na túto časť vybavenia nie sú žiadne konkrétne záznamy, tu je podľa všetkého nutné používať zdravý rozum a vychádzať z toho, že čas od času je potrebné napríklad zašiť si dieru na oblečení. Preto ja osobne so sebou nosím klbko nite a ihelníček s niekoľkými ihlami a špendlíkmi, tu a tam malé nožnice.

Hudobné nástroje

Hovoríme opät o hudobných nástrojoch v závislosti na rozmeroch a hmotnosti, takže napríklad taký bubon by so sebou okrem bubeníka vláčil len blázon. Preto prichádzajú do úvahy napríklad rôzne malé dychové nástroje, prevažne drevené, napríklad flauty a rôzne píšťaly.

Hry

Existuje množstvo dochovaných stolných hier, vojenského stavu sa týkajú predovšetkým hry s kockami, ktoré mohli byť vyrobené z rôznych materiálov (drevo, kosť, gule do muškety), tie vedú pred kartami. Na obrazoch je síce viac ako bežné vidieť hráčov vrhcábov (backgamon), ide však vždy o scény z interiérov (taverny, krčmy, zbrojnice a pod.), kde rozmer hracej dosky nie je žiadny problém. Na druhej strane, hraciu dosku na mlyn alebo dámu je možné celkom pohodlne vyrezať do dosky stola.

Pohľad na zbalený snapsack. Foto: Barbora Šullová Pohľad na časť obsahu snapsacku. Foto: Barbora Šullová Pohľad na časť obsahu snapsacku. Foto: Barbora Šullová

Na porovnanie s vyššie napísaným prikladám k článku niekoľko fotografií svojho snapsacku a zoznam vybavenia v ňom. Snapsack aj s vybavením bol skúšaný dlhší čas najmä počas pochodov v rôznych ročných obdobiach, skúšal som ho nosiť aj priamo v bitkách ako mušketier. Materiál v ňom nosený spolu s výzbrojou a oblečením na sebe mi bohato vystačil počas všetkých testovacích podujatí, len v extrémne chladnom počasí som ho musel doplniť o jednu vrstvu odevu navyše.
•Strava (chlieb, vrecúško ovsených vločiek, kus slaniny, cibuľa)
•Košeľa
•1 pár pančúch
•Kresadlo a sviečka
•Miska
•Lyžica
•Nôž
•Šijacie potreby (ihelníček, pevná niť, nožnice)
•Fajka a mešec s tabakom
•Drumbľa
•Náhradný lunt
•Kostené kocky

No a na porovnanie prikladám tiež jeden otvorený snapsack, ktorý mám z dnes už neexistujúcej stránky anglického pešieho regimentu patriaceho pod organizáciu The Sealed Knot. Z môjho pohľadu so sebou jeho majiteľ nesie, prípadne nosieval, zbytočne veľa vecí, čo sa týka kuchynského riadu, na druhej strane má pár záložných topánok, čo je z praktických dôvodov v poli určite značná výhoda a túto možnosť spomína vo svojej brožúre práve aj pán Morris ako pomerne bežnú u vojsk anglickej občianskej vojny.

Pohľad na snapsack podľa The Sealed Knot

Okrem toho môžete vidieť na fotografii spomínaný rohovinový pohár či niekoľko listov papiera s písaným textom. Všetko toto vybavenie je pomerne jednoduché zbaliť úhľadne a účelne tak, aby sa clovek dostal čo najskôr k veciam, ktoré akurát potrebuje a zároveň vo forme, keď nie je problematické ani nepohodlné snapsack nosiť. Samozrejme, chce to trochu sa s tým pohrať a otestovať do tej miery, aby nedochádzalo ku komplikáciám spôsobeným súčasným nosením bandalíra či závesníka meča.

Na záver by som si dovolil podotknúť, že nie každému môže moje vybavenie vyhovovať. Aj napriek tomu, ze ho považujem za dostatočné a vyhovujúce nielen pre mňa osobne, nedovolím si ho definovať ako jediný možný variant. Pravda totiž je, že každý má iné potreby a tiež skúsenosti, čo sú veci, z ktorých by sa malo vychádzať na prvom mieste.Poznámky:

[1] MORRIS, Robert. The soldiers snapsack opened: the common soldier's possessions on campaign in the English Civil War. Bristol: Stuart Press, 2000. ISBN 18-580-4153-8.

print Formát pro tisk

Komentáře


Nebyly přidány žádné komentáře.