Aktuální výročí: 23. května 1618 – druhá pražská defenestrace

Vyhledávání

O nás

Články

Kontakty

Novinky:

  • 19.10.10 - Doplněno hodnocení FB
  • 29.8.10 - Doplněn kalendář výročí
  • 5.7.10 - Celková změna koncepce stránek

Reklama

časopis

Přihlášení

Systémové zprávy[CNW:Counter]
Kategorie: Akce, Recenze

Výstava na Pernštejně přiblížuje návštěvníkům třicetiletou válku

Současnost
Pozvánka a recenze

Mimořádnou výstavu Kryštof Pavel z Liechtensteinu-Castelkornu zahájili v prostorách hradní sýpky na Pernštejně. Sezónní expozice představuje někdejšího majitele hradu a mimořádnou osobnost moravského zemského hejtmana, ale všímá si také obléhání hradu Švédy v roce 1645.

Výstava se koná od 4.6. do 3.10.2010, otevírací doba červenec/srpen 9-17h, září 9-16h. Otevřeno je každý den mimo pondělí, a prvního dne po státním svátku

Vstupné na výstavu je za 50Kč. Je třeba počítat i s parkovným 45Kč za osobní auto, a vstupným v minimální výši 10Kč, abyste se dostali na nádvoří ze kterého je vstup do expozice.

další info viz:

http://brno.idnes.cz/vystava-na-pernstejne-priblizi-navstevnikum-tricetiletou-valku-pyw-/brno-zpravy.asp?c=A100603_183025_brno-zpravy_bor

http://brnensky.denik.cz/multimedia/galerie/2200304.html

http://www.ct24.cz/regionalni/brno/92021-hrad-pernstejn-se-po-ctyrech-stoletich-opet-ponori-do-bitevni-vravy-tricetilete-valky/

No a jak jsem to viděl 8.7. při své osobní návštěvě?


Všeho jsem nechal, a hned jsem spěchal... prostě při nejbližší příležitosti jsem se na této výstavě zastavil, částečně i proto, abych mohl napsat na naše stránky další recenzi.
Dorazil jsem nakvap pouhou hodinu před zavíračkou, což se nakonec ukázalo jako dobré řešení, ta hodina stačila tak akorát, a výstavou se za tu dobu šmrnclo asi pět lidí, tedy vůbec žádný nával.
Když to srovnám s tím výletem na Kokořín... pardon, na Valdštejna, tak tady je rozsah sotva čtvrtinový, ale za to žádný přetlak osob obecně/návštěvního typu. Možná je to tou pozdnější dobou kdy jsem dorazil, ale spíš tipuju na běžný ne(příliš)zájem veřejnosti. Což je pro oslintávače třicítkářského typu velmi příjemné.

No, osazení výstavy se drží v zajetém trendu, tedy vystavené jsou spíše raritní a překrásné předměty, než záležitosti běžného užití. Což mne osobně trochu mrzí, ale jak už jsem psal předloni, pro "fazule je to Tuzex", a zřejmě je to standard, ze kterého se výstavnictví u nás jen tak nevymaní.
Co je naopak příjemný trend, je publikování katalogu a souboru prací vztahujících se k výstavě. Zde je celkem hezký katalog k mání za přístupných 450 peněz.
Datace u některých vystavených věcí považuji za trochu sporné, ale to není celkem nic zásadního.
Trochu zamrzí vystavení opravdu raritního exponátu, bez popisu že jde o raritu, takže návštěvník obecný může dojít k názoru, že takhle to bylo běžné. Konkrétně teď mám na mysli dvě muškety se sklopným bodákem (či spíše kančím kopím), což jsou exempláře, které jsem dříve nikdy neviděl. (nemyslím, že bych dosud viděl málo).
To samozřejmě svádí k situaci, kterou jsem dokonce na místě (ne)očekávaně zastihnul, kdy místně přítomný dědeček zaníceně vykládal praratolestem, že se jedná o bodák, o který si mušketýři při střelbě mušketu běžně opírali, normálka, což oni jako na SA58 na vojně taky měli, ale bodáky jim při střelbě překážely a „Sapr s ním šil do dža" . Prostě mimomísa. Stačilo by mi upozornění, že to je raritka... leč nebylo...
A věcí svádějících k podobným soudům je tam vícero. Ale ja kříkám, samozřejmě nelze chtít vše.
Dalším velmi zajímavým exponátem byla skládací cestovní postel. Teda skládat bych ji asi nechtěl, a cestovat s ní už vůbec ne Ale zajímavý to kousek, který se hned tak nevidí.
Jinak pár detailíčků určitých věcí jsem si nafotil, což je dobré. Fotit se dalo bez problému a bez poplatku, bohužel tradiční nasvícení pro fotografy bez speciálního vybavení celkem nevhodné. Ale s tím se dá taky počítat. Mimochodem, okolo exponátů je místa na stativ dost. Když jsem byl na místě já, byla tam jako dozor příjemná slečna, které děkuji za shovívavost a mírný přesčas, akorát otevírat volně stojící truhly mi nedovolila... Škoda. Pokud se někdo dostanete k těm truhlám (myslím ty hranaté) otevřeným, v jiné pozici než v katalogu, prosím pošlete mi fotky vnitřku.

Takže výstavu navštívit nebo ne? Pokud jste v okruhu řekněme sta kilometrů, nebo budete mít příležitost jet okolo, tak rozhodně ano. Jet z Liberce nebo Českých Budějovic jenom kvůli této výstavě, to bych neudělal. I když... celé této výstavě ale dlužím poděkování za jednu pro mne cennou souvislost, která mi až na tomto místě u jednoho exponátu došla. Takže vlastně možná i jo.

Já jsem byl za své peníze spokojený. Buďte i vy.

print Formát pro tisk

Komentáře


, - odpovědět

My tam byli když se výstava zahajovala- dělali jsme tam cvičené opice před lidmi 19
Výstavu jsme si také prohlédli v naprostém klidu po zavíračce a byla super. Rozhodně se vyplatí si tam zajet pokud máte cestu. My to měli ještě s mňamkou protože v rámci vystoupení jsme hájili bránu při útoku nepřítele a bylo nám dovoleno střílet i z barbakánu takže to bylo hodně dobrý. Oni do nás prali děly, my do nich mušketami ze všech otvorů a střílen, k tomu ta kulisa Pernštejna- no paráda. 12

, Výstava na Pernštejně odpovědět

byla menší - novinek nebo nějakých velkých objevů jsem se nedočkal. Nicméně překvapil pěkný katalog což doufám, že bude dobrým standartem na dalších výstavách. Je pěkné se podívat na originály a interiér hradní sýpky velmi lahodil a souzněl s exponáty. Povedené a milé.